lek.med. Urszula Trzeciak

specjalista chorób oczu

Konin, al. Astrów 2/5
tel. 666 366 929

lek.med. Monika Jędrzejczak-Stróżniak

specjalista chorób oczu

Września, ul. Opieszyn 2
tel. 881 000 349, 694 463 402

lek.med. Monika Chlebowska

specjalista chorób oczu

Słupca, ul. Rtm. W. Pileckiego 16/4
tel. 63 277 25 37, 660 638 135

dr n. med. Marika Wolniewińska

specjalista chorób oczu

Września, ul. Opieszyn 2
tel. 881 000 349, 694 463 402

Badania wykonywane są po wcześniejszym umówieniu się na wizytę!

Wszystkie nasze salony posiadają Gabinety wyposażone w nowoczesny sprzęt do badania za pomocą którego lekarze okuliści i optometryści mogą rozpoznać wczesne wady i schorzenia narządu wzroku u osób dorosłych i dzieci.

W ofercie znajdziecie Państwo bardzo szerokie spectrum usług i badań:

Badanie USG oka

Dysponujemy aparatem USG, który ocenia długość i kształt gałki ocznej np. w krótkowzroczności oraz precyzyjnie określa zmiany w siatkówce. W przypadku gdy nie można dokładnie zbadać dna oka badanie ultrasonograficzne USG oka w prezentacji B pozwala na ocenę zmian zachodzących w gałce ocznej.

Badanie dzieci od trzeciego roku życia

W naszych gabinetach lekarskich pragniemy zapewnić najmłodszym pacjentom szczególną opiekę i przyjazną atmosferę podczas badania okulistycznego. Oferujemy Państwu doświadczonych i wyspecjalizowanych lekarzy okulistów którzy wykonają pełną diagnostykę korekcji okularowej wad refrakcji , leczenia choroby zezowej oraz niedowidzenia. Posiadamy Nowoczesny przenośny autorefraktometr Handy ref firmy NIDEK a także specjalistyczne urządzenia oraz testy służące do badań najmłodszych dzieci.

Tylko wczesne wykrycie wady wzroku daje szansę na całkowite wyleczenie Państwa dziecka!

Okulistyka dziecięca obejmuje profilaktykę chorób oczu, wczesną diagnostykę wady wzroku, choroby zezowej, chorób przedniego i tylnego odcinka oka.

Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w 2, 4, 6, 10 i 15 roku życia. W przypadku wcześniactwa dziecka, rodzinnie występującej wady wzroku, chorób oczu o podłożu genetycznym (tj. zaćma wrodzona, jaskra, siatkówczak i inne), chorób ogólnoustrojowych (tj. zaburzenia metaboliczne, cukrzyca, zespół Marfana i inne) badania okulistyczne powinny być przeprowadzone we wczesnym okresie niemowlęcym. Bardzo często sami Rodzice zgłaszają się do lekarza podejrzewając u swoich dzieci chorobę oczu.Wcześnie wykryta i leczona wada wzroku lub zez, pozwalają uniknąć takich powikłań, jak niedowidzenie czy brak widzenia obuocznego. Podobnie wcześnie wykryte choroby przedniego i tylnego odcinka oka dają dziecku szansę na prawidłowy rozwój funkcjonalny narządu wzroku..

Przebieg wizyty

Pierwszym etapem wizyty w naszym gabinecie jest zebranie wywiadu od Rodziców na temat stanu zdrowia dziecka. Lekarz pyta m.in. o:

  • jaki jest aktualny stan zdrowia dziecka?
  • czy w ostatnim czasie coś szczególnie zaniepokoiło Rodziców?
  • czy występowały choroby oczu i wady wzroku w rodzinie?
  • czy dziecko cierpi na choroby przewlekłe?
  • jak przebiegał okres noworodkowy (czy dziecko było wcześniakiem, czy wystąpiły komplikacje przy porodzie np. niedotlenienie okołoporodowe itp.)

Po wywiadzie przystępujemy do badania. Celem badania jest określenie stanu funkcjonalnego i anatomicznego oczu dziecka. Sprawdzane jest:

  • ustawienie oczu dziecka
  • ruchomość gałek ocznych – obserwujemy reakcje na światło i na konwergencję, co pozwala ocenić neurologiczny stan dziecka. Badanie ruchomości gałek ocznych sprawdza prawidłowe działanie wszystkich mięśni oczu;
  • ostrość wzroku – badanie przeprowadzamy z użyciem tablic z literkami, cyferkami i obrazkami
  • widzenie przestrzenne i barwne

Dodatkowo wykonujemy szczegółowe badanie w lampie szczelinowej – badanie to pozwala ocenić struktury przedniego odcinka oka (rogówkę, tęczówkę, źrenicę oraz komorę przednią oka) oraz tylny odcinek oka (tzw. dno oka, czyli siatkówkę). Badanie przedniego odcinka oka pozwala wykryć wady wrodzone, genetyczne i pourazowe, natomiast badanie tylnego odcinka oka daje obraz stanu siatkówki z jej naczyniami krwionośnymi i nerwem wzrokowym.

Badanie ostrości i wad wzroku u dorosłych i dzieci

Badanie ostrości wzroku - polega na odczytywaniu różnej wielkości liter z określonej odległości. Ostrość wzroku jest to zdolność rozróżniania dwóch punktów leżących blisko siebie. Do badania ostrości wzroku służą tablice Snellena do dali i do bliży

Wady wzroku to:

  • Krótkowzroczność - Krótkowzrocznością nazywamy wadę wzroku polegającą na nieprawidłowym skupianiu promieni światła przez oko (skupiane są przed siatkówką).Osoby cierpiące na krótkowzroczność mają problemy z widzeniem na duże odleglości. Przybliżają obiekty bliżej oczu, przy patrzeniu na duże odległości mrużą oczy.W leczeniu krótkowzroczności stosuje się okulary lub soczewki korekcyjne (tak zwane "minusy"). Możliwe jest także leczenie operacyjne.
  • Dalekowzroczność (nadwzroczność) - W dalekowzroczności obraz skupiany jest przez oko za siatkówką. Dalekowidz, aby widzieć ostro, odsuwa obiekty dalej od oczu.Leczenie dalekowzroczności opiera się na właściwym doborze okularów lub soczewek kontaktowych (tzw. "plusów") lub na zabiegach operacyjnych..
  • Astygmatyzm - Astygmatyzmem nazywamy wadę wzroku, przy której mamy doczynienia z zakłóceniem symetrii oka (dokładniej rzecz biorąc - rogówki).Osoby cierpiące na astygmatyzm widzą nieostro w niektórych obszarach pola widzenia.W zależności od rodzaju astygmatyzmu (regularnego lub nieregularnego), pacjentom zaleca się noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych (w astygmatyzmie nieregularnym są to specjalne soczewki lub żele wyrównujące krzywizny nieregularność rogówki)..
  • Starczowzroczność - Starczowzroczność polega na pogorszeniu zdolności do akomodacji (w wyniku starzenia się - zmniejszenia elastyczności oka). Cierpiące na nią osoby mają problemy z widzeniem na bliskie odległości.Starczowzroczności nie należy mylić z nadwzrocznością starczą. Starczowzroczność występuję zarówno przy nadwzroczności, krótkowzroczności, jak i przy braku tych wad.W zależności od występowania innych wad wzroku, przy starczowzroczności przepisuje się specjalne okulary (np. dwuogniskowe lub progresywne) lub soczewki kontaktowe..
  • Zaburzenia widzenia barw - Zaburzenia rozpoznawania barw (ślepota barw) to wrodzone wady polegające na problemach z odróżnianiem barw. Nie są tak naprawdę wadami wzroku.Ślepota barw jest często mylnie nazywana daltonizmem, choć w rzeczywistości daltonizm to nierozpoznawanie barwy zielonej lub mylenie jej z czerwoną.Wyróżniamy różne rodzaje zaburzeń widzenia barw. Dichromatyzm polega na nierozpoznawaniu jednej barwy (lub myleniu jej z inną). Trichromatyzm to obniżenie percepcji jedej barwy. Monochromatyzm natomiast oznacza całkowity brak rozróżniania barw (i jak tu dobrać krawat do koszuli i garnituru!?).
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria bezdotykowa)

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli tonometria, to jedno z podstawowych badań okulistycznych. Prawidłowo ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powinno mieścić się w granicach 10-21 mmHg. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe to najważniejszy czynnik ryzyka jaskry – choroby prowadzącej do zniszczenia nerwu wzrokowego. Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty. Dlatego po ukończeniu 40 lat każda osoba zgłaszająca się do okulisty powinna mieć wykonaną tonometrię.

Tonometria bezdotykowa to odmiana tonometrii aplanacyjnej, opierająca się na tej samej regule fizycznej. Tu jednak do spłaszczania rogówki wykorzystuje się podmuch powietrza (air puff). Ponieważ z powierzchnią oka nie kontaktuje się żadne ciało obce (dlatego bezdotykowa), znieczulenie nie jest konieczne.

Badanie również przeprowadza się na siedząco po oparciu czoła o specjalną podpórkę. Niestety gwałtowny podmuch powietrza może wywoływać u niektórych osób odruchy obronne, powodujące zafałszowanie pomiaru. Dlatego tonometrii bezkontaktowej nie poleca się do diagnostyki jaskry orazkontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego u chorych na jaskrę. W tym przypadku stosuje się dokładniejszą tonometrię aplanacyjną.

OCT Plamki (tomografia siatkówki)

Optyczna koherentna tomografia (OCT ang. opical coherence tomography) jest metodą obrazowania działającą na podobnej zasadzie jak ultrasonografia z tą różnicą, że rozchodzeniu i odbiciu na granicy ośrodków zamiast fali dźwiękowej ulega fala elektromagnetyczna.Po raz pierwszy optyczna koherentna tomografia została zastosowana w okulistyce w latach 90 XX wieku przez Huang i wsp. w Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA.Od tego czasu stała się niezwykle popularnym i użytecznym narzędziem umożliwiającym obrazowanie schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka oraz diagnostykę jaskry. Dokładna ocena morfologii poszczególnych warstw siatkówki za pomocą OCT umożliwiła rozpoznanie i monitorowanie takich schorzeń tylnego bieguna oka jak: choroby plamki (m. in. AMD), odwarstwienia siatkówki, dystrofie siatkówki, choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego, ale również zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych (zatoru, zakrzepu).

OCT Jaskrowy
  • OCT Jaskrowy
  • tarczy nerwu wzrokowego
  • ocena grubości włókien nerwowych
  • gcc ocena ilości włókien nerwowych i komórek zwojowych
  • Optyczna koherentna tomografia (OCT ang. opical coherence tomography) jest metodą obrazowania działającą na podobnej zasadzie jak ultrasonografia z tą różnicą, że rozchodzeniu i odbiciu na granicy ośrodków zamiast fali dźwiękowej ulega fala elektromagnetyczna.Po raz pierwszy optyczna koherentna tomografia została zastosowana w okulistyce w latach 90 XX wieku przez Huang i wsp. w Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA.Od tego czasu stała się niezwykle popularnym i użytecznym narzędziem umożliwiającym obrazowanie schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka oraz diagnostykę jaskry. Dokładna ocena morfologii poszczególnych warstw siatkówki za pomocą OCT umożliwiła rozpoznanie i monitorowanie takich schorzeń tylnego bieguna oka jak: choroby plamki (m. in. AMD), odwarstwienia siatkówki, dystrofie siatkówki, choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego, ale również zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych (zatoru, zakrzepu).
Badanie Przedniego odcinka gałki ocznej + kąty przesączania

Optyczna koherentna tomografia (OCT ang. opical coherence tomography) jest metodą obrazowania działającą na podobnej zasadzie jak ultrasonografia z tą różnicą, że rozchodzeniu i odbiciu na granicy ośrodków zamiast fali dźwiękowej ulega fala elektromagnetyczna.Po raz pierwszy optyczna koherentna tomografia została zastosowana w okulistyce w latach 90 XX wieku przez Huang i wsp. w Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA.Od tego czasu stała się niezwykle popularnym i użytecznym narzędziem umożliwiającym obrazowanie schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka oraz diagnostykę jaskry. Dokładna ocena morfologii poszczególnych warstw siatkówki za pomocą OCT umożliwiła rozpoznanie i monitorowanie takich schorzeń tylnego bieguna oka jak: choroby plamki (m. in. AMD), odwarstwienia siatkówki, dystrofie siatkówki, choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego, ale również zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych (zatoru, zakrzepu).

Pachymetria - pomiar grubości rogówki

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest obarczony błędem wynikającym z grubości rogówki, tzn. u osób o rogówce o większej grubości niż średnia populacyjna wartości ciśnienia są sztucznie zawyżone, natomiast u pacjentów o cienkiej rogówce, wartości ciśnienia są sztucznie zaniżone. Z tego powodu w celu dokładnego określenia wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego należy wykonać pachymetrię (zmierzyć grubość rogówki).

Badanie dna oka (lampa szczelinowa)

Ocena tarczy nerwu wzrokowego, plamki żółtej, naczyń siatkówki dla potrzeb m.in. kardiologa, diabetologa, internisty, neurologa i innych specjalistów.

Badanie pola widzenia

Jest wykonywane na perymetrze komputerowym Medmont M700W 6 programów (m.in. jaskrowy, centralny, neurologiczny), w 3 podstawowych strategiach w zależności od przewidywanych zmian chorobowych lub w badaniu profilaktycznym pozwala dobrać odpowiedni test, by w ciągu od 2 do 12 minut badania, określić m.in. zakres (ubytki) w polu widzenia, czułość siatkówki, a w trakcie badań kontrolnych na specjalnych wykresach określić progresję patologicznych zmian, albo proces naprawczy po leczeniu.

UWAGA! BADANIE WYKONYWANE TYLKO W SŁUPCY!

Kapsulotomia (laserowe usuwanie zaćmy wtórnej)

UWAGA! BADANIE WYKONYWANE TYLKO PRZEZ DR N. MED. MARIKĘ WOLNIEWIŃSKĄ WE WRZEŚNI!